wstecz

Inwestycja w Kompetencje Przyszłości czyli TECHNIKUM REKLAMY INFOTECH

10-02-2021

“Nigdy dotąd nie było lepszego momentu dla pracowników z właściwymi kompetencjami lub wykształceniem, takich, którzy potrafią używać technologii do kreowania wartości. I nigdy też nie było gorszego czasu dla pracowników mających tylko „zwyczajne” umiejętności i zdolności, ponieważ komputery, roboty i inne technologie cyfrowe zyskują je w nadzwyczajnym tempie” *
 
 
Jak szybko zmieniają się trendy i uwarunkowania pokazała nam trwająca od ponad roku pandemia. To ona gwałtownie i zaskakująco szybko wymusiła zmiany cywilizacyjne, na które jak się okazało jesteśmy gotowi. Raport z badań nad rynkiem pracy Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr hab Renaty Włoch (DELab UW) już w 2017 roku prognozował zjawisko “cyfrowego tsunami”. Tsunami przyszło i się dzieje a tylko nieliczni a szczególnie branża IT może spać spokojnie. Zawrotne tempo zmian to konsekwencja czwartej rewolucji. Po parowej, elektrycznej i komputerowej przyszła REWOLUCJA TECHNOLOGICZNA. To ona zmienia wszystko: gospodarkę, społeczeństwo, nasze codzienne nawyki, wchodzi w codzienna przestrzeń każdego z nas zmieniając oblicze świata, rynku pracy, edukacji, zakupów.
 
Jak mówią autorzy raportu DELab UW** “Coraz więcej urządzeń – zarówno tych codziennego użytku, jak i tych wykorzystywanych w procesach produkcyjnych – zawiera inteligentne czujniki do zbierania danych w czasie rzeczywistym. Realizuje się futurystyczna wizja inteligentnych fabryk, produkcji, domów i miast. (...)Wykorzystanie nowych technologii wpływa również na formę i charakter pracy. Rynek pracy zmienia się pod wpływem dwóch powiązanych ze sobą procesów: platformizacji oraz automatyzacji opartej na sztucznej inteligencji.” I to się już dzieje...na początku ubiegłego roku po konferencji światowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos eksperci orzekli, że  ponad połowa uczniów szkół podstawowych (65 proc.) będzie pracowała w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Inne przestaną istnieć. W wyniku technologicznej rewolucji z rynku zniknie 75 mln miejsc pracy ale zastąpi je 133 mln nowych, w zupełnie nowych zawodach, na nowych stanowiskach. Raport wspomnianej fundacji UW z 2019 r. wśród nowych i stabilnych zawodów na 40 wskazuje ponad 25 stanowisk związanych z branżą IT, w tym ponad 10 związanych z branżą marketingu on line np. specjalistów od mediów społecznościowych, marketingu i strategii on line, projektowania usług i rozwiązań on line, projektantów UX Design i interakcji maszyna człowiek.
 
Dzisiejsze myślenie  o kreowaniu kariery zawodowej musi uwzględniać czynnik popytowy i to widziany długofalowo a jak pokazują analizy trendów tylko szeroko pojęta branża IT daje nam poczucie, że można coś planować.  Pierwsze analizy obrazujące wpływ pandemii na rynek pracy bezsprzecznie  pokazują, że branża cyfrowa jako pierwsza podnosi się z kolan a liczba ofert pracy powoli dochodzi do stanu sprzed pandemii. Tym bardziej obiecująco w perspektywie kariery zawodowej brzmi połączenie świata reklamy i świata wirtualnego. Kreatywność, nowe technologie, kompetencje miękkie niezbędne w procesie współpracy i sprzedaży to jak zapewniają badacze rynku pracy - KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI, w które warto inwestować. Do tego dochodzi realna możliwość pracy zdalnej i to z każdego miejsca na ziemi i potencjalnie dla każdej z istniejących, w tym wielkich agencji reklamowych. Nowo otwarty kierunek Technikum Reklamy Infotech to dobre miejsce na rozwój kreatywności, ciekawości świata, efektywnej komunikacji i współpracy zespołowej. Te kompetencje warto rozwijać aby zapewnić sobie ciekawą pracę, spełnienie, rozwój zawodowy i adekwatne zarobki, umożliwiające stabilizację i realizację marzeń. Wg danych raportu Sedlak & Sedlak branża IT charakteryzuje się najbardziej progresywnymi zarobkami a poziom wynagrodzeń jest od najniższych szczebli kariery wyższy, niż w innych branżach. Średnie  wynagrodzenie w branży reklamy online w 2020 roku było wyższe niż 4500 PLN.  I choć jak mówił S. Jobs „Bycie najbogatszym człowiekiem świata nie ma znaczenia… Chodzić spać z myślą, że zrobiło się coś fantastycznego… to się dla mnie liczy”...a w tej branży zrobienie fantastycznych rzeczy można połączyć z zarabianiem fantastycznych pieniędzy.     
 
*E. Brynjolfsson, A. McAfee, The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in Time of Brilliant Technologies, W. W. Norton, New York – London 2014.
** Raport Fundacji DELab - KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI - dr. hab Renata  Włoch, dr. hab. Katarzyna Śledziewska, Warszawa IX. 2020